Μια καινούργια παράμετρο έβαλε ο Νίκος Φίλης, στον ανελέητο εμφύλιο πόλεμο που έχει χωρίσει τον ΣΥΡΙΖΑ σε δυο αντίπαλες ομάδες
Τον Στέφανο Κασσελάκη όπως και τον Τραμπ τον στήριξε το «σκοτεινο διαδίκτυο» δήλωσε την Τετάρτη ο Νίκος Φίλης σημειώνοντας πως αν ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ επιμένει στις απόψεις του τότε «δεν μπορεί να είναι πρόεδρος του κόμματος».
«Κάνει πολιτική με ριάλιτι είναι δυνατόν να εμπνεύσει αυτό. Η μέχρι στιγμής παρουσία του είναι μια παρουσία που ταυτίζεται με την προβολή της προσωπικής του ζωής και όχι με τα προβλήματα των πολιτών» συμπλήρωσε.
«Το κόμμα περνάει μια στρατηγική κρίση, συνεχώς συρρικνώνεται και επιδεινώνεται η αξιοπιστιά του, ο Κασσελάκης το επιδεινώνει αυτό γιατί εκτός των άλλων επιχειρει να κάνει κάτι που δεν είχε πει, να μετατρέψει ένα κόμμα της ευρωπαικής αριστεράς σε ένα κόμμα Μπάιντεν».
Στο πλαίσιο αυτό είπε με εμφαση ότι «ο Κασσελάκης με αυτές τις απόψεις που διατυπώσε, αν επιμένει, δεν μπορεί να είναι πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ» διευκρίζοντας ότι «τίθεται θέμα συζήτησης για τις απόψεις που διατυπώνει».
Για το μέλλον του ΣΥΡΙΖΑ ο κ. Φίλης σημείωσε ότι «αν διαμορφώνονται δύο τόσο διαφορετικό κόσμοι η συνύπαρξη είνια δύσκολη» θέτοντας τα ακόλουθα ερωτήματα: «θέλουμε να μετακομίσει από την αριστερά ο ΣΥΡΙΖΑ και να γίνει κάτι άλλο; Θέλουμε να δημιουργηθεί ένα πολιτικό κενό από τη μετατόπιση της κεντροδεξιάς στον ΣΥΡΙΖΑ; Μετά από 60 χρόνια που δόθηκε μάχη για μια άλλη αριστερά ευρύχωρη θα αφήσουμε αυτό τον χώρο διαλυμένο;».
«Μπορεί να κάνει αντιπολίτευση αυτό το κόμμα όταν γίνεται κάτι διαφορετικό απολιτικό με στοιχεία κεντροδεξιάς;» συνέχισε τα ερωτήματα ο πρώην υπουργός του ΣΥΡΙΖΑ υπογραμμίζοντας ότι «πρέπει να δουμε πώς έγινε ο ΣΥΡΙΖΑ από ένα μικρό κόμμα κυβερνητική δύναμη, εδώ υπάρχουν πρόσωπα που δούλεψαν στε αυτή την κατεύθυνση και ο Κασσελάκης τα διαγράφει με ένα Χ»
«Το θέμα είναι ότι εμείς ως κόμμα κάναμε ανοιχτές διαφανείς διαδικασίες, δεν χάσαμε από αυτό. Κυβέρηνηση γίναμε από αυτό. Όταν όμως έχει διαφανείς διαδικασίες έχεις και διάλογο. Ο Κασελάκης τον αποφεύγει έχει συνεχώς μονοκάμερα»
Για την δική του παρουσία στον ΣΥΡΙΖΑ αφού σχολίασε ότι «από ό,τι βλέπω έχει αποφασίσει ο Κασσελάκης να με διαγράψει», πρόσθεσε πως «αν τα πράγματα φτάσουν στο αδιέξοδο θα σκεφτούμε τι θα κάνουμε. Είμαι από 13ετών στην αριστερά, δεν έχω καμία ιδιοκτησία και ο κύκλος της δημόσιας παρουσίας μου έχει οκοκληρωθεί είμαι χορτασμένος. Τα κόμματα δεν εξαγγέλονται τηλεοπτικά, είναι συλλογική διαδικασία και θα δούμε τις επόμενες ημέρες».
Ερωτηθείς για το σενάριο που θέλει τον Τσίπρα να επανέρχεται ως σωτήρας ο κ. Φίλης απάντησε ότι «εκ της τέφρας δεν αναγενννάται ο ΣΥΡΙΖΑ» προσθέτοντας ότι ο ΣΥΡΙΖΑ περνάει μια διαρκή στρατηγική ήττα και υποχωρεί.