Στόχος αγνώστων που χτύπησαν με ριφιφί έγινε τα προηγούμενα 24ωρα κοσμηματοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας, στην οδό Κολοκοτρώνη.
Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες που ανήρτησε η επιχείρηση στο Instagram ο άγνωστος άνοιξε μια τρύπα σε τοίχο, μπήκε στο κατάστημα και άδειασε όλα τα συρτάρια και τις προθήκες με τα κοσμήματα.
Σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες του κοσμηματοπωλείου η κλοπή είχε ολοκληρωθεί μέσα σε μόλις 6 λεπτά, χρόνος που χρειάστηκε για να αδειάσουν τα συρτάρια.
Δείτε τις φωτογραφίες από την επιχείρηση:
Η ανάρτηση της επιχείρησης στο Instagram
Λίγο πιο ψύχραιμα να σας πω το εξής: έχουμε το ένα το άλλο. ΜΟΝΟ.
Κατά τα άλλα, να σας πω τα προφανή: δεν έχουμε απόθεμα παρά μόνο ελάχιστα πράγματα που άφησε πίσω του ο κλέφτης στα 6 λεπτά που άδειαζε τα συρτάρια μας. Θα προσπαθήσουμε να μαζέψουμε ό,τι έχει το e-shop μας και να το κατεβάσουμε στο μαγαζί για τις επόμενες δύο ημέρες ώστε και εσείς τα δώρα σας να πάρετε και να πιστέψουμε πως δεν είναι μάταια όλα όσα κάνουμε.
Για την ιστορία: το Πριγκιπώ δεν είναι μια επιχείρηση «χρυσορυχείο» όπως κάπου πήρε το μάτι μου. Είναι μια μικρή επιχείρηση που αυτοχρηματοδοτείται, με μικρό περιθώριο κέρδους που δε μας αφήνει περιθώρια για «ατυχίες». Και το λέω αυτό με κάθε ειλικρίνεια και χωρίς κανένα ντράμα. Έχω κάνει αυτή την επιλογή πολύ συνειδητά. Ωστόσο, το 2023 μας έφτασε στα άκρα. Ήταν μια δύσκολη χρονιά ούτως ή άλλως. Θες ανοιχτήκαμε και δεν το είχαμε; Θες η ακρίβεια που μας τσάκισε όλους; Όλα μαζι ίσως, ένα μιξ. Μετά από πολύ κόπο φτιάξαμε ένα απόθεμα για τα Χριστούγεννα και για το επόμενο χρονικό διάστημα, να ρολάρει η δουλειά μας μιας και έπονται μετακομίσεις. Ε, μας χάλασε τα πλάνα μας ο κλέφτης!
Στο τελευταίο βίντεο θα δείτε εμάς να καθαρίζουμε το υλικό που άφησε η σήμανση, με μουσική και κάνοντας manifestation: θα τα καταφέρουμε. Δεν ξέρουμε πως. Αλλά θα τα καταφέρουμε. Έχουμε το ένα το άλλο.
Στις 26 Ιουλίου 1928 γεννήθηκε ο μεγάλος Kubrick. 72 χρόνια αργότερα, όταν έκλεισε για πάντα τα μάτια του, όσοι αναλύουν τους συμβολισμούς της τελευταίας ταινίας αναρωτιούνται για το κατά πόσο ο θάνατος του ήταν συμπτωματικός.
Από νόθο παιδί και ταπεινωμένη στάρλετ σε Πρώτη Κυρία της Αργεντινής. Αγαπήθηκε και μισήθηκε με τόση φρενίτιδα που άγγιξε εν ζωή το μύθο. Έφυγε από τη ζωή στις 26 Ιουλίου του 1952.
O αυθεντικός σταρ είναι γνωστό ότι ήταν ανέκαθεν ασυγκράτητος & ότι είχε πολλές ερωμένες… Υπήρξε όμως μία που τον προκαλούσε να την κυνηγάει… Με αφορμή τα 81 χρόνια από τη γέννησή του, στις 26 Ιουλίου του 1943, ας θυμηθούμε μια παλιά ιστορία…